1 czerwca, 2020 roku, w warszawskiej siedzibie kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, odbył się finałowy etap ustny turnieju dla studentów wydziałów prawa i administracji - Moot Court: „Zastępstwo procesowe przed Krajową Izbą Odwoławczą”.

Turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych. Nagrodami w konkursie były staże w kancelariach wspierających: Bird & Bird, BSJP, Clifford Chance, Dentons, Domański Zakrzewski Palinka, Jerzykowski i Wspólnicy, Schampera Dubis Zając i Wspólnicy, Wardyński i Wspólnicy oraz WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

W zmaganiach uczestniczyły drużyny z czterech uniwersytetów:

• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (opiekunowie: prof. UAM dr hab. Katarzyna Kokocińska, dr Jarosław Kola),
  • Uniwersytet Jagielloński (opiekun: dr Aleksandra Sołtysinska)
  • Uniwersytet Łódzki (opiekun: dr Anna Górczyńska),
  • Uniwersytet Warszawski (opiekun: dr hab. Piotr Bogdanowicz).

Turniej składał się z dwóch etapów:
• Pisemnego, w którym oceniano pisma procesowe (odwołanie i odpowiedź na odwołanie).
• Ustnego, w ramach którego oceniano wystąpienia zespołów (mówców) reprezentujących swoich klientów na symulacji rozprawy KIO.

Ranking drużyn po etapie pisemnym przedstawiał się następująco:

1. Uniwersytet Warszawski
  2. Uniwersytet Jagielloński
  3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  4. Uniwersytet Łódzki

Przy ocenie pism brano pod uwagę zarówno jakość prawniczej argumentacji, poprawność formalną, jak też niezdefiniowany, polemiczny „pazur”.
W świetle powyższego najwyżej oceniono pisma Uniwersytetu Warszawskiego.

W myśl Regulaminu turnieju za wystąpienia ustne drużyny mogły uzyskać dwa razy większą liczbę punktów, niż w etapie pisemnym, stąd etap ustny był kluczowy dla ostatecznego rezultatu.

Część finałowa polegała na udziale drużyn w charakterze pełnomocników stron w symulowanej rozprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO). Wystąpienia drużyn oceniało Jury w składzie: mec. Sylwester Kuchnio (przewodniczący), mec. Aldona Kowalczyk i mec. Jan Roliński.
Atmosfera finału do złudzenia przypominała prawdziwe zmagania przed KIO, uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom przygotowania do rozpraw oraz pełny profesjonalizm wystąpień.

Oceniając wystąpienia ustne jurorzy brali pod uwagę nie tylko ich poziom merytoryczny, ale także retorykę mówców. Szczególnie punktowano adekwatność i celność replik oraz zimną krew i kreatywność w nieprzewidzianych sytuacjach procesowych (np. przy pytaniach składu orzekającego).
Natomiast punkty odejmowano za niezmienione powtarzanie argumentacji z pism procesowych, nadmierne skupianie się na zarzutach nieistotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, recenzowanie pism procesowych przeciwnika zamiast zwalczania padających w nich merytorycznych zarzutów, a także szczególnie, za odczytywanie uprzednio przygotowanych wystąpień.

Stąd po zsumowaniu ocen za etap pisemny i ustny, finalne wyniki turnieju Moot Court: „Zastępstwo procesowe przed Krajową Izbą Odwoławczą” przedstawiają się następująco:

1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  2. Uniwersytet Jagielloński
  3. ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Łódzki

Gratulujemy Zwycięzcom i wszystkim Uczestnikom!

IMG 0007 1920

IMG 0015 1920