26 marca 2018 r. Zarząd Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych (SPZP) przekazał Stałemu Komitetowi Rady Ministrów pismo, w którym przedstawione zostały spostrzeżenia i obawy dotyczące projektu ustawy o jawności życia publicznego i jej potencjalnego, negatywnego wpływu na ustawę Prawo zamówień publicznych oraz rynek zamówień publicznych.
Członkowie SPZP stoją na stanowisku, że część przepisów zawartych w projekcie ustawy nie powinna zostać uchwalona w proponowanym brzmieniu.
Pod tym linkiem możecie Państwo pobrać kopię pisma zawierającego postulaty Stowarzyszenia.

We wtorek 20 lutego 2018 r. w siedzibie Kancelarii Wardyński i Wspólnicy sp. k. w Warszawie odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych. Porządek obrad Zebrania, w którym uczestniczyli niemal wszyscy Członkowie, obejmował podsumowanie i zatwierdzenie działalności Stowarzyszenia w roku 2017, zmiany Statutu oraz plany działalności Stowarzyszenia na najbliższy rok.

Członkowie Stowarzyszenia odbyli również dyskusję na temat zagadnień takich, jak: (1) jak zamówienia poniżej progów unijnych, (2) wybrane przesłanki wykluczenia wykonawców z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, (3) kwestie związane ze skargą na orzeczenie KIO, a także (4) projekt ustawy o jawności życia publicznego.
W następstwie dyskusji zostały powołane grupy robocze do opracowania stanowiska i postulatów legislacyjnych Stowarzyszenia w tym zakresie.

WZ01

WZ02a

WZ03a

W styczniowym wydaniu “Monitora Zamówień Publicznych” ukazał się obszerny artykuł na temat raportu o funkcjonowaniu środków ochrony prawnej w UE, który został przygotowany przez członków SPZP. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją.

monitor zamowien

Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych otrzymało podziękowanie od Komisji Europejskiej za przygotowanie i udostępnienie raportu „Funkcjonowanie środków ochrony prawnej w krajach UE. Kluczowe wnioski”. Pan Alvydas Stančikas z Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP w Komisji Europejskiej zaprosił również współautorów raportu: Annę Szymańską, dr Piotra Bogdanowicza i dr Wojciecha Hartunga do udziału w najbliższym spotkaniu grupy roboczej utworzonej przez Komisję Europejską, skupiającej członków organów odwoławczych pierwszej instancji w państwach członkowskich UE. Spotkanie odbędzie się 4 maja 2018 roku na Malcie. Podczas tego spotkania przedstawiciele naszego Stowarzyszenia będą mieli okazję do prezentacji raportu oraz wynikających z niego wniosków.

5 grudnia 2017 r. uczestniczyliśmy w uroczystości związanej z jubileuszem X-lecia funkcjonowania Krajowej Izby Odwoławczej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Zarządu oraz część członków Stowarzyszenia.
W związku z tym jubileuszem Stowarzyszenie wysłało list do Prezes Krajowej Izby Odwoławczej – Pani Małgorzaty Rakowskiej.
O uroczystości można przeczytać więcej tutaj: https://www.uzp.gov.pl/kio/aktualnosci/jubileusz-10-lecia-funkcjonowania-krajowej-izby-odwolawczej