SPZPSPZP

Napisz do Nas: kontakt@stowarzyszeniepzp.pl

31 sierpnia 2023 roku Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych przekazało Ministerstwu Rozwoju i Technologii uwagi do projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Stowarzyszenie zwraca uwagę m.in. na to, że:

  • Certyfikacja w zakresie zdolności technicznej i zawodowej generuje istotne problemy natury praktycznej (w szczególności w zakresie certyfikowania wiedzy i doświadczenia).
  • Wdrożenie przepisów w zaproponowanym kształcie może prowadzić do akceptacji działań pozornych ze strony wykonawców (m. in. w związku z tym, że okres ważności certyfikatów nie jest skorelowany z okresem ważności dokumentów podmiotowych).
  • Szereg przepisów, w tym te dotyczące m. in. przebiegu procedury weryfikacyjnej prowadzonej przez uprawnione organy procedury odwoławczej czy zawieszenia certyfikatu są niewystarczające.


SPZP proponuje m.in. następujące zmiany w projekcie ustawy:

  • Ograniczenie certyfikacji do zakresu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ust. 2 pkt 1-3 Pzp.
  • Skrócenie okresu ważności certyfikatu do 1 roku.
  • Wprowadzenie postanowień pozwalających uniknąć sytuacji, w której brak uzyskania certyfikatu w praktyce zamknie danemu wykonawcy możliwość ubiegania się o zamówienie.

Pełna treść przesłanych uwag dostępna jest pod linkiem.

Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych © 2017. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.