Wpływ prawa unijnego w zakresie zamówień publicznych na polskie regulacje oraz praktykę ich stosowania było tematem głównym międzynarodowej konferencji „20 lat Polski w UE – wyzwania i szanse dla polskiego systemu zamówień publicznych”, która odbyła się 26 września w Warszawie. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych oraz Katedrę Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, skupiło międzynarodowych oraz polskich ekspertów: przedstawicieli świata nauki, praktyków zamówień publicznych oraz reprezentantów instytucji państwowych.
Konferencję otworzyli Aldona Kowalczyk, Prezes SPZP oraz Piotr Bogdanowicz, członek zarządu SPZP, a Pani Agnieszka Olszewska, Prezes Urząd Zamówień Publicznych, wygłosiła przemówienie dotyczącym 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Następnie, podczas trzech sesji tematycznych, krajowi i zagraniczni eksperci dyskutowali m.in. o wykazywaniu spełniania warunku doświadczenia, przesłankach wykluczenia, funkcjonowaniu konsorcjów a korzystaniu z podmiotów trzecich czy o zmianach umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Podczas wydarzenia wielokrotnie przywoływane były, zarówno przez prelegentów polskich, jak i zagranicznych, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) zapadłe w wyniku pytań prejudycjalnych zadanych przez Krajową Izbę Odwoławczą. Warto podkreślić, że Polska również wniosła swój wkład w rozwój orzecznictwa unijnego w sprawie zamówień publicznych.
Żywą dyskusję wywołały tematy związane z wielopodmiotowym udziałem (konsorcja, wykorzystywanie zasobów podmiotów trzecich) w postępowaniach prowadzonych w reżimie Prawa zamówień publicznych i możliwości zmian w tym zakresie, zarówno w toku procedury przetargowej, jak i po zawarciu umowy.
Prezentowane orzeczenia TSUE w bułgarskiej sprawie Obshtina Razgrad poprowadziło natomiast do rozważań, na ile może mieć ono zastosowanie w polskich realiach z uwagi na wymaganą u nas szczególną formę zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, która na mocy przepisów kodeksu cywilnego rozciąga się również na aneksy do umowy.
Dyskusja na temat niemieckiego pytania prejudycjalnego w sprawie Fastned Deutschland i Tesla Germany, które wciąż czeka na rozstrzygnięcie TSUE, pokazuje zaś, jak ważna jest problematyka zmiany umów wyłączonych z zakresu stosowania zamówieniowych dyrektyw unijnych.
Poniżej przedstawiamy listę wystąpień, które odbyły się w trakcie konferencji:
- „Wyrok w sprawie Esaprojekt i jego wpływ na praktykę w Polsce i innych krajach UE” – prof. Tünde Tátrai, Uniwersytet Korwina w Budapeszcie, członek International Research Study of Public Procurement
- „Wykazywanie spełniania warunków poprzez doświadczenie spółek celowych” – dr Wojciech Hartung, Counsel w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
- „Zmiany podmiotowe w składzie konsorcjum” – dr Jens Debievre, prawnik, członek palestry w Brukseli (Balie Brussel)
- „Wpływ nienależytego wykonania umowy na sytuację podmiotową poszczególnych konsorcjantów” - dr Łukasz Paweł Goniak, Counsel w kancelarii JDP Drapała & Partners
- „Wymiana podmiotu trzeciego w trakcie postępowania” – dr hab. Piotr Bogdanowicz, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Counsel w kancelarii Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Stosio i wspólnicy
- „Obligatoryjność a fakultatywność przesłanek wykluczenia – uwagi na tle wyroku w sprawie Infraestruturas de Portugal i Futrifer Indústrias Ferroviárias” – dr Nuno Cunha Rodrigues, prof. Wydziału Prawa Uniwersytetu Lizbońskiego, Prezydent Portugalskiego Urzędu ds. Konkurencji (AdC)
- „Analiza wybranych przesłanek (wcześniejsze rozwiązanie umowy, wprowadzenie w błąd, zmowa przetargowa) i ich stosowanie w kontekście postępowań z udziałem zagranicznych wykonawców” – Mirella Lechna-Marchewka, LL.M., Partner Zarządzająca w kancelarii Wardyński i Wspólnicy
- „Trudności związane ze sposobem liczenia okresów wykluczenia” – dr Anna Szymańska, Partner w kancelarii Dentons (Warszawa)
- „Najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Obshtina Razgrad)” – dr Deividas Soloveicik, prof. nadzw. Uniwersytetu Wileńskiego, Partner w kancelarii COBALT Legal
- „Zmiany umów wyłączonych z zakresu stosowania dyrektyw – uwagi na tle sprawy Fastned Deutschland i Tesla Germany" – dr Wolfram Krohn, Partner w kancelarii Dentons (Berlin)
- „Analiza wybranych przesłanek zmiany umowy – trudności interpretacyjne” – dr Kalikst Nagel, Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o.
Wybrane prezentacje oraz materiały z konferencji będą udostępnione na stronie SPZP w najbliższych tygodniach.